„Grabkodzielnia” na cmentarzu Podgórskim

15 listopada 2021

W ramach pilotażu na cmentarzu Podgórskim, położonym u stóp kopca Krakusa przy ul. Wapiennej, pojawiła się „grabkodzielnia”. Metalowy stojak z przyrządami umożliwi krakowianom pielęgnowanie grobów bliskich zmarłych.

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie zamontował stojak jeszcze przed świętem Wszystkich Świętych. Urządzenie z miejsca zyskało popularność wśród odwiedzających nekropolię. Pilotażowe rozwiązanie adresowane jest w szczególności do seniorów, którzy teraz nie muszą zabierać z domu odpowiednich narzędzi, by uporządkować groby. Opieka nad miejscem spoczynku bliskich jest dzięki temu łatwiejsza, nie tylko w okresie świątecznym, ale i przez cały rok.

Ze stojaka bez odpłatności może skorzystać każdy. Znajduje się on przy wejściu na cmentarz Podgórski po lewej stronie. Do dyspozycji jest 10 sztuk minigrabek – pazurków ogrodniczych oraz 10 sztuk konewek zawieszonych na metalowym stelażu. Po zakończonej pracy narzędzia należy odłożyć na miejsce.

Mając na uwadze pozytywne opinie mieszkańców korzystających z pierwszej bezpłatnej „grabkodzielni”, ZCK postanowił rozszerzyć pilotaż na inne nekropolie i zwiększyć liczbę minigrabek i konewek na poszczególnych cmentarzach w zależności od posiadanych środków finansowych. Będą one dostępne przez kilka miesięcy w roku, a po pojawieniu się przymrozków w okresie zimowym zostaną zdemontowane.

Całkowity koszt stojaka wraz z montażem i przyrządami to 2045,20 zł.

Foto