30. rocznica śmierci Andrzeja Zauchy

8 października 2021

10 października mija 30 lat od tragicznej śmierci Andrzeja Zauchy – jednego z najpopularniejszych artystów polskiej sceny muzycznej lat 80. i 90. XX wieku. Z tej okazji na jego grobie na cmentarzu Batowickim zapłonął znicz od władz miasta Krakowa. Natomiast w niedzielę wieczorem w ICE Kraków i na Scenie STU odbędą się koncerty poświęcone pamięci muzyka.

Andrzej Zaucha był jednym z najpopularniejszych polskich piosenkarzy przełomu lat 80. i 90. Był także aktorem i artystą kabaretowym, grał na perkusji i saksofonie. W swojej twórczości sięgał po różne rodzaje muzyki, między innymi rock, pop i jazz. Mimo braku kierunkowego wykształcenia, uważany był za świetnego, wszechstronnego muzyka i artystę. Związany był z Krakowem: tu się urodził i tworzył, należał do krakowskiego środowiska artystycznego, w którym miał grono przyjaciół.

W niedzielę, 10 października, o godz. 18.00, w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – „Gala jubileuszowa z okazji 30. rocznicy śmierci Andrzeja Zauchy”. Na scenie wystąpią m.in. Ewa Bem, Kayah, Kuba Badach, Marek Piekarczyk, Renata Przemyk, Andrzej Sikorowski i Kasia Moś. Szczegółowe informacje o koncercie można znaleźć tutaj.
Tego samego dnia, również o godz. 18.00, w Krakowskim Teatrze Scena STU odbędzie się koncert dla Andrzeja Zauchy. Artystę wspomnimy pełnym wzruszeń koncertem, w którym finaliści konkursu na piosenkę o Krakowie: Maria Wasak, Ada Nasiadka i Grzegorz Sieradzki, Wiktoria Zwolińska oraz gwiazda wieczoru zespół Clock Machine z Igorem Walaszkiem zaprezentują swoje aranżacje zarówno największych przebojów Andrzeja Zauchy, jak i własne kompozycje – zapowiada Teatr STU. Więcej informacji tutaj.